Box 190 410 1st Street East, Eatonia SK, S0L 0Y0
Phone: 306-967-2536
Email: eaton@sunwestsd.ca

2015 Cross Country Districts - Champion

Madison Somerville - Pee Wee Girls

2015 Provincial Track & Field - Bronze Medalist

Jonathan Guidinger - Senior Boys - 1500M

2015 Whistler Music Festival - Silver Medalists

Eatonia Concert Band

2014 Provincial Football - Semi-Finalists

1 A 6-Man Football

2013 Provincial Honor Band

Jesse Eisenkirch

Jenny Nunweiler

2013 Provincial Track and Field - Silver Medalist

Jonathan Guidinger - 3000M & 1500M

2012 Provincial Track and Field - Champion

Tyson Theaker - Shot Put

2012 Provincial Track and Field - Bronze Medalists

Keeton Gomolchuck - Senior Boys - 4 x 400 relay

Jonathan Guidinger - 3000 M

2010 Cross Country Districts - Champions

Garrett King - Peewee Boys

Jonathan Guidinger - Bantam Boys

2009 Cross Country Districts - Champions

Highest Team Points - Eaton School

2009  Cross Country Districts - Champions

Kelsey Guidinger - Novice Girls

Jonathan Guidinger - Peewee Boys

2008 Provincial Basketball - Bronze Medalists

"A" Girls' Basketball

2007 Regional Drama Festival - Best Technical Production

"The Waiting Room"

2007 Provincial Basketball - Champions

"A" Girls Basketball

2006 Provincial Volleyball - Champions

"A" Girls Volleyball

2006 Provincial Track & Field - Champion

Kellie Boychuk - Junior Girls - 4x100 Relay  

2006 Provincial Basketball - Silver Medalists

"A" Girls' Basketball

2005 Provincial Basketball - Bronze Medalists

"A" Girls' Basketball

2005 Music in the Park, Coeur d'Alene, Idaho - Best Overall School Concert Band

Eaton School Concert Band

2004 Provincial Drama - Best Visual Production

"Of Poems Youth and Spring"

2003 Provincial Basketball - Bronze Medalist

"A" Girls' Basketball

2003 West Central District Basketball - Champions

Jr. Girls' Basketball

2002 Provincial Track & Field - Bronze Medalist

Jayce Meyer - Midget Boys - Shotput

2002 Provincial Track & Field - Bronze Medalist

Steven Toan - Midget Boys - High Jump

2002 Provincial Basketball - Silver Medalists

"A" Girls Basketball

2002 Provincial Drama - Best Visual Production

"Where Have All the Lightning Bugs Gone?"

2001 Provincial Drama - Runner-up to the Best Technical Production 

"The Wall: A Pilgrimage"

1999 Provincial Football - Champions

1 "A" 6-Man Football

1998 Provincial Basketball - Bronze Medalists

"A" Girls' Basketball

1998 Provincial Football - Champions

1 "A" 6-Man Football

1995 Dakota Days Band Festival, Rapid City, ND - 1st Place Class A

Eaton School Concert Band

1994 Provincial Football - Finalist

1 "A" 6-Man Football

1993 Provincial Track & Field - Champion

Brandi Cooper - High Jump

1992 Provincial Curling - Champions

Mixed:   Darcy Wilson, Leanne Anderson,  Blaine Becker, Tanya Hyland

1988 Provincial Football - Finalist

"A" 6-Man Football

1979 Provincial Track & Field - Silver Medalist

Adele Humeny - Hurdles

1979 Provincial Track & Field - Bronze Medalist

Adele Humeny - Long Jump

1979 Provincial Basketball - Champions

'A' Girls Basketball

1979 Provincial Track & Field - Champion

Alice Humeny - Triple Jump